۵ سبک دکوراسیون اتاق خواب برای تمام فصول!

دکوراسیون اتاق خواب

فهرست مطالب

دکوراسیون اتاق خواب شامل ترکیب هماهنگی از زیبایی‌شناسی و عملکرد است. انتخاب رنگ‌ها، بافت‌ها و اثاثیه نقشی اساسی در تنظیم فضا دارد. از رنگ‌های پاستلی آرام‌بخش تا رنگ‌های زنده‌ای که انرژی را تزریق کنند، مبلمان با چیدمان دقیق، استفاده از فضا و درعین‌حال پیاده کردن سبک شخصی، به‌خوبی در قاب حریم شخصی شما جای می‌گیرد. همچنین ترکیب منسوجات خانگی مانند فرش‌های مخملی و ملافه‌های نرم، به افزایش راحتی کمک می‌کنند. در مقاله امروز آسام آرت تمام آنچه را که برای اجرای یک دکوراسیون دلخواه در اتاق خواب نیاز دارید، بررسی خواهیم کرد. همچنین معرفی ۵ مدل دکوراسیون برای اتاق خواب را از دست ندهید!

آشنایی با ۵ سبک دکوراسیون برای اتاق خواب

فضای شخصی و امنی مانند اتاق خواب بیش از هر بخش دیگری در منزل، قابلیت تغییر و جذاب‌تر شدن با انواع سبک‌های طراحی داخلی را دارد. در ادامه به ۵ مدل دکوراسیون اتاق خواب مدرن و شیک یا کلاسیک می‌پردازیم:

 • دکوراسیون مدرن
 • دکوراسیون وینتیج
 • دکوراسیون روستیک
 • دکوراسیون اسکاندیناویایی
 • دکوراسیون ژاپنی (ذن)

دکوراسیون مدرن برای اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب با سبک مدرن فقط به لوازم ضروری نیاز دارد و وسایلی که نقشی در دکوراسیون ندارند، بیهوده است. درواقع اتاق خوابتان باید با کمترین وسایل تزئین شود.

 • در قدم اول باید به نقش کمد دیواری واقف باشید. این آیتم به‌خوبی برای نگهداری وسایل اضافه به کمک شما می‌آید و از طرفی آیتم جاگیری نیست.
 • جنس چوب و حتی نورپردازی داخل کمد می‌تواند دو ویژگی برجسته آن باشد.
 • استفاده از رنگ‌های خنثی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق خواب مدرن است. همچنین می‌توانید از هارمونی آن با رنگ‌های موردعلاقه‌تان با توجه به بهترین ترکیب رنگ‌های کاغذ دیواری لذت ببرید.
 • انتخاب کاغذ دیواری طرح آجر برای یکی از دیوارهای اتاق خواب را زمانی توصیه می‌کنیم که مایل باشید کمی چاشنی دکور صنعتی به اتاقتان اضافه کنید. کف‌پوش چوب هم گزینه‌ای عالی است.

دکوراسیون وینتیج برای اتاق خواب

نوستالژیک پسند هستید و از تداعی گذشته‌های دور لذت می‌برید؟ قطعاً یکی از گزینه‌های دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک، سبک وینتیج است.

 • عناصر استفاده‌شده در این سبک، از فرش‌ها و لوازم خواب گرفته تا پرده و تزئینات دیواری و رومیزی و حتی رنگ‌بندی‌ها، قدیمی هستند و به دهه‌های ۴۰-۵۰ میلادی تعلق دارند.
 • این سبک طراحی داخلی ایده دکوراسیون اتاق خواب دخترانه مناسبی است که فضایی ملایم و رمانتیک را خلق می‌کند.

دکوراسیون روستیک برای اتاق خواب

دکوراسیون روستیک به‌عنوان یکی از منحصربه‌فردترین سبک‌های چیدمان داخلی شناخته می‌شود که عنصر چوب مهم‌ترین ویژگی آن است. اما توجه داشته باشید، اگر به فکر دکوراسیون اتاق خواب کوچک هستید، این سبک طراحی چندان مناسب شما نیست. چرا؟
چیدمان دکوراسیون روستیک با لوازم ظریفی انجام نمی‌شود. استفاده زیاد از لوازم جانبی قدیمی، پارچه‌های بافت‌دار، اجرای تزئینات با رنگ‌های خنثی و طبیعی و طرح‌های طبیعی مهم‌ترین ویژگی‌های چنین سبکی است که طبعاً در فضاهای کوچک باعث خفگی اتاق و القای تنش می‌شود. می‌توانید از کاغذ دیواری‌های طرح چوب در این سبک دکوراسیون بهره ببرید.
◄ مهم: شما می‌توانید در کنار عناصر دکوراسیون روستیک از عناصر مدرن هم استفاده کنید.

دکوراسیون اسکاندیناویایی برای اتاق خواب

دکوراسیون اسکاندیناویایی محبوبیت دوچندان دارد و اتفاقاً برای فضای دنج و دلخواه اتاق خواب هم بسیار مناسب است. دلیل چنین محبوبیتی غلبه سادگی بر سایر ویژگی‌های این سبک دکوراسیون است. اگر به دنبال دکوراسیون اتاق خواب ساده و ارزان هستید، این سبک طراحی داخلی با دخالت رنگ سفید و گل‌های طبیعی و سادگی که دارد، بهترین انتخاب می‌تواند باشد.

دکوراسیون ژاپنی یا ذن برای اتاق خواب

دکوراسیون ژاپنی یا ذن یک سبک آسیایی است که به دلیل سادگی بینهایت، پیام‌آور آرامش و آسایش برای شما خواهد بود.

 • عناصر پرتکرار در دکوراسیون ذن، گل‌های طبیعی، پارچه با الیاف طبیعی، پرده‌های حریر و آینه است.
 • درصورتی‌که قصد دارید ایده‌هایتان را برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه بزرگ‌سال پیاده کنید، سبک ژاپنی، با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تأثیرگذاری که دارد، برای یک زن پرمشغله که دوست دارد در حریم خصوصی خود فقط به آرامش روح و جسمش بپردازد، بسیار مطلوب است.

نکاتی در مورد مدل دکوراسیون اتاق خواب پسرانه و دخترانه

با توجه به اینکه اتاق خواب یک فضای کاملاً خصوصی است و به‌نوعی بازتابی از روحیات و شخصیت فرد به شمار می‌رود، طبیعی است که تفاوت‌هایی بین ساختار چیدمان و طراحی اتاق دخترانه با پسرانه و همچنین اتاق خواب کودک وجود داشته باشد.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه

نمایش ظرافت و روحیه لطیف دخترانه هدف اصلی در اجرای ایده دکوراسیون اتاق خواب دخترانه است. حتی اگر یک دختر بزرگ‌سال مستقل باشید، این حریم امن بهترین نقطه برای فرار از مشکلات روزانه و بازیابی خود خواهد بود.

 • ترکیب رنگ مهم است: پالت رنگ در اتاق خواب دخترانه واقعاً اهمیت دارد. کارشناسان ما در مجموعه آسام توصیه می‌کنند به سراغ ترکیبی از رنگ‌ها بروید و البته که فقط رنگ‌های ملایم را اجرا نکنید. شاید گنجاندن رنگ‌های زنده‌تر مانند صورتی سیر، سبز، آبی فیروزه‌ای معجزه کند! توصیه ما این است که برای انتخابی عاقلانه‌تر، طرح‌های کاغذ دیواری دخترانه را نیز مشاهده کنید.
  توجه داشته باشید که متراژ اتاق دست شما را برای انتخاب رنگ‌های درخشان و زنده‌تر باز می‌گذارد. درحالی‌که دکوراسیون اتاق خواب کوچک با رنگ‌های خنثی و چیدمان یک دست مبل رنگ روشن بیشتر به چشم می‌آید.
 • به‌روزرسانی با رشد فرزند: هرچه دختر خانواده بزرگ‌تر می‌شود شما به تجدیدنظر برای تغییر دکوراسیون نیاز پیدا می‌کنید. ممکن است نیازی به جابه‌جا کردن مبلمان، اگر مبلمانی وجود داشته باشد، نداشته باشید. ولی ملحفه‌ها، لوازم تزئینی و رنگ دیوارها شما را فرامی‌خوانند تا به‌تناسب تغییر سلیقه، دست‌به‌کار شوید. زمانی می‌رسد که باید آیتم میز آرایش را هم به اتاق دختر زیبایتان اضافه کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب پسرانه

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه عموماً ترکیبی از روحیه هیجان‌طلبی، قدرت خواهی و جسارت مردانه است. بنابراین در اجرای دکوراسیون حتماً نظرات فرزندتان را جویا شوید.

 • رنگ مهم است: از ترکیب رنگ سفید با رنگ‌های خنثی مانند طوسی نباید غافل شوید. رنگ طوسی به‌عنوان رنگ غالب برای اتاق پسرانه مناسب است. همچنین به سراغ رنگ آبی، محبوب قلب پسرها بروید. فراموش نکنید که ترکیب آبی و سفید، موردعلاقه آن‌هاست. شاید تابه‌حال در مورد تأثیر رنگ زرد بر چیدمان اتاق خواب پسرانه نشنیده باشید. ولی این رنگ عالی است و با روحیات پسرانه سازگاری جالبی دارد.
 • جنس و طرح آیتم‌های دکوراسیون اتاق خواب: انتخاب سرویس خواب با طرح چوب در کنار رنگ‌های گرم مانند نارنجی و قرمز جذابیت دل‌نشینی به فضای اتاق خواب می‌بخشد. شاید بهتر باشد متناسب با روحیه پسرانه، یکی از طرح‌های فوتبالی، کاغذ دیواری طرح کهکشان، ماشین یا فضانورد را برای دیوار(های) اتاق در نظر بگیرید و آن‌ها را با کاغذ یا پوستر دیواری مناسب تزئینی کنید. در همین راستا می‌توانید سری هم به طرح‌های کاغذ دیواری پسرانه بزنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

دکوراسیون اتاق خواب کودک با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، روح و روان او را نوازش می‌کند و روزبه‌روز بر خلاقیت و آمادگی او برای وقایع زندگی می‌افزاید.

 • کودک من چه روحیه‌ای دارد: در اجرای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه یا پسرانه گروه سنین کودک لازم است روحیه و خواسته‌های ذهنی رو او را در نظر بگیرید. این دقت نظر به‌تناسب اینکه کودک نوپایی دارید یا خردسال، تغییر می‌کند. طرح‌های غالب عموماً نقاشی‌های فانتزی از شخصیت‌های کارتونی دیزنی هستند و همچنین رنگ صورتی که بیشتر طرفدار دارد.در این راستا طرح‌های کاغذ دیواری اتاق کودک را مشاهده کنید.
 • اتاقی با وسایل زیاد: سعی کنید تمام اسباب‌بازی‌های کودک را به بهترین شکل ممکن در بخش‌های مختلف اتاق قرار بدهید تا او به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد. البته که لازم است در انتخاب وسایل هوشمندانه رفتار کنید و هر چیزی را که واقعاً برای جسم و روح او مناسب است، انتخاب کنید.
 • فضای اختصاصی برای نقاشی: اگر کودکی دارید که عاشق نقاشی روی دیوار است، توصیه می‌کنیم به‌جای محدود کردن او، روحیه خلاقانه‌اش را با قرار دادن تخته‌سیاه یا وایت برد در اتاق، سلامت نگه دارید. همچنین با قرار دادن یک میزتحریر فانتزی، حس هنرمند دقیق بودن را در او تقویت می‌کنید.

آیتم‌های مؤثر در دکوراسیون اتاق خواب را بشناسید!

افزودن عناصر تزئینی مانند آثار هنری، نورپردازی برجسته و آینه‌هایی که به‌صورت استراتژیک قرار گرفته‌اند، شخصیت و عمق را به اتاق خوابتان دعوت می‌کنند. هنر طراحی داخلی اتاق خواب در ایجاد فضایی نهفته است که نه‌تنها ازنظر بصری لذت می‌برید، بلکه باعث ایجاد یک خلوت آرام متناسب با ترجیحات و نیازهای فردی می‌شود.

 • عناصر تزئینی را جدی بگیرید: می‌توانید به‌تناسب سبک دکوراسیونی که انتخاب کرده‌اید یا از قبل وجود داشته است، از مقدار کم یا زیاد آیتم‌های تزئینی ( انواع تابلوی رومیزی، دیواری، مجسمه‌هایی از جنس‌های متفاوت، ریسه‌های تک‌رنگ یا چندرنگ) استفاده کنید. اگر خیلی به نقش این آیتم علاقه ندارید و فضای آرامش‌بخش و خلوت اتاق را ترجیح می‌دهید، کاملاً دست شما باز است و می‌توانید بدون هیچ، اتاق خوابتان را دکور کنید.
 • استفاده از آینه: آینه بدون تردید یکی از آیتم‌های همیشگی و پرطرفدار در چیدمان اتاق خواب است. فرقی نمی‌کند که فقط به آینه میز آرایش نیاز داشته باشید یا اهل تزئینات آینه‌ای کوچک و بزرگ باشید، درهرصورت، وجود چنین عنصری به افزایش نوردهی و زیباتر شدن فضای اتاق خوابتان کمک می‌کند.
 • سقف را فراموش نکنید! همه‌چیز به شما بستگی دارد که مایل باشید چه نوع دکوراسیونی را برای سقف اتاق خواب در نظر بگیرید. شما می‌توانید با راهنمایی طراح داخلی یکی از سبک‌های مدرن یا کلاسیک را انتخاب کنید. اجرای نورپردازی‌های جذاب، نصب کاغذ دیواری با طرح‌های خاص یا پارچه دیواری که شکوه و زیبایی را به فضای اتاق بیاورد تنها بخشی از انتخاب‌های شما خواهد بود.
  تصور اینکه هرروز صبح بعد از باز کردن چشم‌هایتان، اولین تصویر، زیبایی‌های اجراشده روی سقف باشد، روحتان را نوازش نمی‌کند؟!
 • گل و گیاه برای دکوراسیون اتاق خواب: بخشی از فضای خصوصی خود را به گل و گیاه اختصاص بدهید؛ چه یک تراس کوچک داشته باشید چه اهل نگهداری گل‌های آپارتمانی باشید. فراموش نکنید که جذابیت دوچندان دکوراسیون اتاق خواب به لطف چنین آیتم طبیعی دلخواهی اتفاق می‌افتد. انتخاب گل‌های دیواری برای فضاهای کوچک می‌تواند گزینه هوشمندانه‌ای باشد. درهرصورت شما طبیعت و سرزندگی را مهمان اتاق خوابتان کرده‌اید و چه تصمیمی بهتر از این!
 • تزئین اتاق با انواع چراغ و آباژور: خرید انواع چراغ، آباژور، لامپ‌ها، ریسه‌های نوری جدید و تغییر جهت و تمرکز پرتوهای نور یا شدت آن‌ها تغییرات کوچکی است که می‌تواند ظاهر و عملکرد فضای اتاق خواب را تغییر دهد. این تغییرات هزینه چندانی برای شما نخواهد داشت. نقاط نور را به‌درستی مرتب و منبع نور ایده آلی را انتخاب کنید. اگر بودجه‌ای به زیباسازی نور اختصاص داده شده است، می‌توانید برای تعویض لوستر و چراغ‌خواب هم تصمیم بگیریم.

سخن پایانی

دکوراسیون اتاق خواب همواره یکی از جذاب‌ترین دغدغه‌های افراد برای بهبود و افزایش انگیزه و روحیه به شمار می‌رود. چه روحیه پرشور و هیجانی باشید چه آرام و درون‌گرا، انواع چشمگیری از طراحی داخلی اتاق خواب وجود دارد که نظر هر سلیقه‌ای را جلب خواهد کرد. مطالعه مقاله امروز شرکت هنر و تجارت آسام، دید کاملی برای ایجاد تغییرات دوست‌داشتنی جدید به شما می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

خرید محصولات