۱۰ ترِند طراحی داخلی در سال ۲۰۲۱

نویسنده: |به‌روز‌رسانی: دی ۱۱ام, ۱۴۰۰|تعداد مشاهده: ۶۰۸|

۱۰ ترِند طراحی داخلی در سال ۲۰۲۱

ترند سال 2021

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ و قرار گرفتن در آستانه ­ی سال جدید میلادی، میخواهیم مروری داشته باشیم به آن چیزی که در دنیای طراحی داخلی در سالی که گذشت ترند و محبوب بود.

ترند طراحی داخلی چیست؟

ترند طراحی داخلی یک ایده مرکزی است که تمام عناصر یک پروژه حول آن طراحی می شوند. ترند رشته ای است که تمام عناصر طراحی را به هم پیوند می دهد و به کل پروژه شخصیت می بخشد. از این رو، ترند طراحی داخلی با ابزارها و برنامه های طراحی داخلی بسیار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

ترِند طراحی داخلی شبیه به ترند مد است، زیرا هر دو از فرهنگ و رویدادهای جاری الهام گرفته شده اند. تلاش برای تشخیص جهت و خط فکری که جدیدترین ترندها در پیش خواهند گرفت و اینکه کدام سبک ها، مواد و رنگ ها در فصل آینده برای مصرف کنندگان جذاب تر خواهند بود، چالشی واقعی برای طراحان و معماران است و نیاز به تحقیقات و مشاهدات دقیق زیادی دارد.

ترند های داخلی 2021

۱۰ ترند برتر در سالی که گذشت

  • گرم کردن فضا با رنگ

زمستان بهانه ای عالی برای ساخت یک فضای دنج که آدم به آن پناه ببرد فراهم می کند، و یک راه عالی برای انجام این کار، ترکیب رنگ های گرم در فضا است. با این حال، رنگ‌های گرم در ماه‌های آفتابی‌تر نیز می‌توانند احساس خوشایندی ایجاد کنند، و ما در سال ۲۰۲۱ شاهد بسیاری از رنگ‌های گرمی مانند نارنجی سوخته بودیم که در دکور مردم گنجانده شده بود.
رنگ‌های گرم، رنگ‌های عالی هستند که با رنگ‌های تیره‌تر مانند خاکستری و سرمه‌ای ترکیب خیلی خوبی را میسازند و به فضا، عمق نیز می‌دهند. این رنگ ها برای فصل سرد نیز عالی هستند و یک عنصر رنگی جذاب را اضافه می کنند که در ماه های سرد زمستان بسیار مورد نیاز است.

  • ترکیب چارخونه و راه راه

دو الگوی مورد علاقه همه یعنی چارخونه و راه راه کلاسیک برای ترند ۲۰۲۱ ترکیب شدند. این الگوها را در مقیاس های مختلف مخلوط و مطابقت داده شدند تا تعادل مناسب ایجاد شود. مثلا برای تخت یک اتاق خواب با کاغذ دیواری راه راه میشود رو تختی چارخونه ای کوسن‌های طرح دار ظریف استفاده کرد.

استفاده از چهار خونه
  • زرد و خاکستری: رنگ‌های سال

بر اساس اعلام موسسه رنگ پنتون، رنگ‌های برگزیده سال ۲۰۲۱ خاکستری و زرد بود که پیامی از مثبت‌اندیشی و حس سرسختی را به همراه داشت. ترکیب این دو رنگ در دکوراسیون داخلی از ترند‌های محبوب امسال بود.

  • ماکسیمالیسم به جای مینیمالیسم در سال ۲۰۲۱

ماکسیمالیسم جایگاه مهمی در سال گذشته به دست آورد. پس از یک دهه مینیمالیسم، شاهد بازگشت مبتکرانه فضای داخلی بسیار تزئینی و شخصی با اکسسوری های بزرگ ماکسیمالیست بودیم.

  • اتاق های چند منظوره

بعد از شیوع ویروس کرونا، خانه‌های ما واقعاً مجبور شده‌اند چند کار را انجام دهند میز صبحانه اکنون یک میز مشق شب نوشتن است، اتاق خواب یک دفتر کار است و اتاق غذاخوری اکنون یک اتاق کنفرانس است! و در ترند ۲۰۲۱ بسیار مهم بود که خانه ها را تا حد ممکن کاربردی کنیم.هامفری متوجه شد که “همه ما سال گذشته اتاق های مهمان خود را به دفتر کار خانگی تبدیل کردیم و در آینده فضاهایی را طراحی خواهیم کرد که برای طیف وسیعی از فعالیت ها مفید هستند.” ترند ۲۰۲۱۱ این بود که این اتاق ها را کاربردی تر شوند و در عین حال از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر باقی بمانند. این دو لازم نیست متقابلاً منحصر به فرد باشند! اتاق‌های چند منظوره یک ضرورت هستند، بنابراین ممکنه است ظاهر خوبی نیز داشته باشند.

 

  • منحنی ها جایگزین خطوط مستقیم می شوند

منحنی ها و لبه های صاف، حال و هوای راحت و معمولی را در خانه ایجاد می کنند. این اشکال ارگانیک و جذاب، جایگزین لبه‌های تیز جعبه‌ای و خطوط شفافی شده‌اند که قبلاً در جدیدترین ترند طراحی داخلی اصلی بودند. مبل‌های پفی و صندلی‌های راحت و همچنین مبلمان دایره‌ای، آینه‌ها، آثار هنری و موارد دیگر، ترندهای سال ۲۰۲۱ را مشخص می‌کردند.

  • کاغذ دیواری پررنگ

چه در اتاق نشیمن، چه در یک اتاق خواب یا حتی یک اتاق کنفرانس، کاغذ دیواری پررنگِ  دیوارهای اطراف توجه ما را به خود جلب کرده اند. جدیدترین ترند های طراحی داخلی، کاغذ دیواری را به عنوان نوعی هنر برای محیط اطراف خود می بینند. الگوهای هندسی، مناظر، اشکال انتزاعی، پیکره های انسان و حیوانات و چاپ های دیگر روی کاغذ دیواری از مواردی بودند که در سال گذشته زیاد به چشم دیده شد.

  • حضور طبیعت در فضای داخلی

به نظر می‌رسد که گرایش‌های طراحی داخلی رویکردی سازگار با محیط ‌زیست دارند زیرا مردم به سمت رنگ‌های گرم و عناصر طبیعی حرکت می‌کنند. عناصر دکور ساخته شده از مواد طبیعی واقعی یا مصنوعی بسیار مورد تقاضا هستند، زیرا ظاهری طبیعی و اصیل به فضای شما می بخشند.
در ترند سال ۲۰۲۱ از چوب طبیعی در همه جا استفاده می‌شد، از کف‌پوش، میز، دکور برجسته و کابینت. سنگ هایی مانند سنگ مرمر، گرانیت و سنگریزه و همچنین موادی شبیه به این سنگ ها. هم مصرف کنندگان و هم طراحان، کالاهای بازیافتی و دست ساز را نه تنها به دلیل جذابیت زیبایی شناختی، بلکه به عنوان نشانه ای از رویکرد طراحی دوستدار محیط زیست خود می پذیرند. چه از کف بامبوی پایدار استفاده کنید یا از باغی از گیاهان داخلی، آوردن طبیعت به داخل خانه نشانی از پیروی از ترند ۲۰۲۱ بود.

  • پالت تک رنگ

در ترند سال گذشته طراحی داخلی، شاهد ظرافت کلاسیک و روکش های سیاه و سفید بودیم. وسایل روشنایی مشکی، قاب پنجره های سفید، جزئیات مبلمان و تزئینات تماماً مطابق با ترند فصل بودند. الگوهای سیاه و سفید، چاپ، اشیاء تزئینی و لوازم جانبی ممکن است ابتدا از طریق سبک های طراحی اسکاندیناوی معرفی شده باشند، اما آنها همچنان محبوبیت جهانی خود را حفظ کردند.

  • طراحی پایدار

از آنجایی که جهان به محیط زیست آگاه می شود و توجه بیشتری را به آن اختصاص خواهد داد، منطقی است که ترند فعلی طراحی داخلی بر پایه پایداری باشد.

به این معنی که علاقه ما به قطع کردن یک درخت برای ساختن یک قفسه کتاب کاملاً جدید از بین رفته، در مقابل بیشتر دنبال این هستیم تا با پیدا کردن یک کالای دست دوم و نوسازی آن دوباره از آن استفاده کنیم. که این اهمیت دادن به طبیعت چالشی است که در ترند ۲۰۲۱با آن روبرو بودیم. چالشی که امیدواریم در سال های بعد هم به آن پرداخته شود.

 

در هر صورت سال ۲۰۲۱ رو به اتمام است و برای داشتن حال و هوای به روز در فضای داخلی کار و منزلتان بید گوش به زنگ ترند طراحی داخلی ۲۰۲۲ باشید!

نظر بگذارید.