انواع الگوهای جدید طراحی داخلی به سبک یونانی

نویسنده: |به‌روز‌رسانی: شهریور ۱۳ام, ۱۴۰۲|تعداد مشاهده: ۴۵|

یونان، سرزمین فلسفه غرب، المپیک و معماری باشکوه، تأثیر شگرفی بر چگونگی تحول جهان داشته است. بنابراین، عجیب نیست که قرن‌ها، طراحی داخلی یونانی بر معماران، طراحان و صاحبان ملک تأثیرگذار بوده است. چه در خلق یک ایده مدرن یا ایجاد یک محیط کلاسیک ، تلفیق طراحی داخلی با سبک یونانی موجب ارتقا اصول زیبایی‌شناسی و در عین حال ایجاد احساسی خوشایند و دلپذیر می‌شود. برای پی بردن به گرایش‌های برتر طراحی داخلی به سبک یونانی و یافتن نحوه‌ی به کارگیری آن‌ها در دکوراسیون خانه‌های خود، ادامه مطلب را بخوانید.

 

سقف‌ها و ستون‌های بلند

اگر در حال طراحی یک خانه جدید یا بازسازی ملکی هستید، از ادغام سقف‌های بلند در طرح‌هایتان بهره بگیرید. افزودن ارتفاع عمودی بیشتر، حس فضایی بزرگ‌تر به هر اتاق می‌دهد و یادآور سقف‌های بلند دیده شده در سازه‌های یونانی است.

به همین ترتیب، ستون‌های داخلی نیز راهی مطمئن برای بهره بردن از طراحی داخلی یونانی هستند و حس بی بدیلی از فضای مدیترانه‌ای به محیط می‌بخشند. یا ساده‌ترین سبک، ستون‌های دوریک(دوریسی)، در قسمت پایه‌ عریض‌تر از قسمت بالا هستند و دارای تزئینات محدودی هستند که می‌تواند آن‌ها را به یک مکمل عالی برای فضای داخلی معاصر امروز تبدیل کند. اگر می‌خواهید از دکوراسیون یونان باستان لذت ببرید، ، میتوانید از ستون‌های یونیک(Ionic)، که در بالای ستون دارای پیچ هایی به هر دو طرف هستند، یا ستون‌های کرینتی(Corinthian)، که پیچ ‌ها و برگ‌هایی از گیاه اکانتوس را به عنوان تزئینات زیبا دارند؛ استفاده کنید.

طیف رنگی غنی

وقتی به طراحی داخلی به سبک یونانی فکر می‌کنید، احتمالاً سفید خالص و سایه‌های آبی به ذهن شما خطور می‌کند. در حالی که این پالت رنگ مطمئناً هنوز رایج است، اما فکر نکنید که این تنها راه برای استفاده از گرایش‌های طراحی داخلی به سبک یونانی در خانه یا محل کار شما است.

به طور سنتی، طراحی داخلی یونانی همیشه از نور طبیعی بیشترین بهره را می‌برد، بنابراین هدف باید تقلید از سبک پرنور جزیره‌های یونان باشد. رنگ‌های فاخر مانند زیتونی و سفالی واقعاً اصیل هستند، اما حتماً در میان پالت رنگی طرح، طلا و فلزات مختلف را قرار دهید تا بر زیبایی کلی بیفزاید و جذبه‌ای سحرانگیز به طراحی ببخشد. برای ایجاد یک طرح ترکیبی و به‌روزتر ، از رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای یا خاکستری برای تضاد سفید و طلایی استفاده کنید. این حسی دراماتیک و هیجان‌انگیز به فضا می‌بخشد و از روشنایی و زوال رنگ‌های طلایی برای جلوه‌ی بیشتر جذابیت فضا، افزایش زیبایی بصری و ارائه‌ی تمایز استفاده می‌کند.

مجسمه‌ها و تزئینات

مجسمه‌سازی یونانی تحت تأثیر هنر مصر و خاور نزدیک در سال‌های ۸۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد انقلابی در هنر ایجاد کرد وگونه‌ای از مجسمه‌سازی را به وجود آورد که به طور گسترده تا به امروز تقلید می‌شود. در حالی که مجسمه‌های اصیل یونان باستان هنوز باقی مانده‌اند، می‌توان تلفیق سبک‌های یونانی را در آثار بسیاری از صنعتگران و هنرمندان مدرن مشاهده کرد. باتوجه به گزینه های زیادی که برای انتخاب وجود دارد، مجسمه های الهام گرفته از سبک یونانی میتواند متناسب با هر فضا و دکوراسیونی باشد. درواقع راه‌های بیشماری برای ادغام این نوع حماسی طراحی داخلی یونانی در سبک شخصی وجود دارد؛ از مدل‌های واقعی و شبه واقعی از فرم انسان گرفته تا قاب های برجسته که مجسمه‌سازی را با پس‌زمینه ترکیب می‌کنند.

به یاد داشته باشید قطعات تزئینی هرگز نباید در مراحل نهایی طراحی داخلی مورد توجه قرار گیرند. مجسمه‌های معماری مانند ظرف آب

(Pediment)و سنتوری(مثلث گنبدی) (frieze) ،کتیبه ها (perirrhanteria)

همیشه یکی از اجزاء محبوب در طراحی داخلی به سبک یونانی بوده‌اند و زمانی که آن‌ها را به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی داخلی خود تبدیل می‌کنید، می‌توانید از آن‌ها در فضای خود بهره ببرید.

موزائیک‌ها و نقش و نگار‌ها

موزاییک‌ها اغلب در طراحی داخلی یونانی استفاده می‌شوند و هنوز هم راهی عالی برای ایجاد حس یونانی در فضای داخلی هستند. به عنوان مثال، کفپوش موزاییکی برای آشپزخانه‌های سبک یونانی، حمام، راهرو‌ها و سرسراها‌ایده‌آل است.

در صورت تمایل، موزاییک‌های کاشی را به عنوان یک ویژگی دیواری تزئینی یادشده به طراحی اضافه کرده و از این طریق جذابیت بصری به فضا افزوده شده و تقلید از این سبک طراحی داخلی کلاسیک یونانی است. هرچند موزاییک‌های سنتی معمولاً از سنگ، سرامیک و شیشه ساخته می‌شوند، طراحان معاصر از مجموعه گسترده‌ای از مواد استفاده می‌کنند تا به این سبک مشهور یک پیچیدگی معاصر ببخشند. سنگ مرمر، چینی و مواد پلاستیکی بازیافتی همگی می‌توانند برای ایجاد موزاییک‌های سرزنده و جذاب یا آرامش بخش استفاده شوند که سبک طراحی داخلی دلخواه شما را کامل می‌کند.

طراحی نورپردازی

نورپردازی همواره یک مفهوم کلیدی در طراحی داخلی است و بدون شک یک جزء حیاتی در طراحی داخلی با سبک یونانی می‌باشد. نور طبیعی برای ارتقاء فضا‌ها به کار می‌رفته است؛ کرکره‌های پنجره‌ها به شیوه‌ی سنتی باز می‌شدند تا نور خورشید به داخل اتاق نفوذ کند. بدون شک، همیشه نمی‌توانید به درخشش نوردریای مدیترانه اتکا کنید تا این تأثیر را به دست‌آورید، اما می‌توانید از طراحی نوری جذاب برای افزودن حس کمال به طراحی داخلی یونانی استفاده کنید.

اگر از فلزاتی مانند طلا یا برنز در پالت رنگ خود استفاده می‌کنید، بهتر است چراغ‌های جذاب و چشم‌گیر را هم در نظر داشته باشید. همچنین، اگر فضا سقف‌های بلندی دارد تا احساس فضای اضافی ایجاد کند، نورپردازی سقفی می‌تواند حس گرم و محافظت‌کننده‌ای ایجاد کند که جلوی این حس فضای بیش از حد گسترده را بگیرد.

مواد و الگو‌ها

جای تعجب نیست که دمای محلی تأثیر عمده‌ای بر انواع مواد استفاده شده در طراحی داخلی یونانی داشته است. مواد طبیعی، مانند پنبه، کتان و بامبو در خنک نگه داشتن فضا مؤثرتر بودند، بنابراین اغلب این مواد را در طراحی‌های داخلی سنتی خواهید دید. در حالی که این‌ها مطمئناً یک گزینه عالی در طراحی داخلی به سبک یونانی مدرن هستند، در انتخاب مواد هیچ محدودیتی نیست. الیاف غنی‌تر و گرم‌تر، مانند مخمل، می‌تواند گزینه‌ای عالی برای سبک‌های مدرن الهام‌گرفته از سبک یونانی باشد و تکه‌هایی که دارای این مواد هستند گرما را به هر اتاقی اضافه می‌کنند.

اگر سبک‌های طرح دار را انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که ساختاری را انتخاب کنید که جهت عمودی دارند. این‌ها در طراحی داخلی یونانی برای انعکاس فضای عمودی، سقف‌های بلند و ستون‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و روشی بسیار مؤثر برای گنجاندن عناصر ظریف طراحی داخلی یونانی در خانه هستند.

استقبال از طراحی داخلی یونانی

طراحی داخلی به سبک یونانی همچنان الهام‌بخش برای طراحان، صنعتگران و مالکان امروزی است، بنابراین شما در هنگام کار روی دکوراسیون محیط خود، راه‌های بسیاری برای به واقعیت درآوردن این سبک پیدا خواهید کرد. با مجموعه‌ای از عناصر برای انتخاب، طراحی داخلی یونانی راهی برای بهره‌گیری حداکثری از هر فضا پیدا می‌کند وپیدایش یک تأثیر گیرا، مجلل و آرام‌بخش که شما را به خود جذب می‌کند، آسان می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر بگذارید.