ویژگی های سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی

نویسنده: |به‌روز‌رسانی: خرداد ۱۰ام, ۱۴۰۲|تعداد مشاهده: ۲۸۶|

طراحی مینیمال یکی از سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود که در قرن ۲۰ و ۲۱ ظهور کرد.در این سبک از تزئینات دکوراتیو کمتری نسبت به سبک های دیگر استفاده می‌شود و در کل سبک بسیار ساده‌ای است؛ اما طرفداران بسیار زیادی دارد. اگر شما نیز تمایل دارید سبک مینیمال را در منزل و یا محل کار خود  پیاده‌سازی کنید، خواندن ادامه مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سادگی در چیدمان مینیمال

سبک مینیمال چیست؟

هرگاه اسم سبک مینیمال به میان می‌آید افراد فضایی با طراحی در هم ریخته و رنگ‌های ساده و تیره را تصور می‌کنند. این سبک از طراحی داخلی دارای پیچیدگی زیادی نیست. در طرح مینیمال از رنگ‌های خنثی و خطوط صاف استفاده می‌کنند. دکوراسیون به سبک مینیمال دارای تزئینات کمتر و مواد طبیعی‌ بیشتری است.

اغلب این طرح را به ژاپنی‌ها و اسکاندیناوی‌ها نسبت می‌دهند. اما امروزه این سبک از طراحی در فرهنگ‌های مختلف رواج پیدا کرده است. در رابطه با سبک مینیمال ژاپنی‌ها اعتقاد دارند باید اجسام و مواد در حالت طبیعی خود باشند و کمتر در آن‌ها دست‌کاری شود. در این سبک آرامش، هماهنگی و تعادل از طریق همین زیبایی‌شناسی ساده به دست می‌آید.

سادگی دیوارها در دکوراسیون مینیمال

عناصر موجود در طراحی مینیمال

برای اینکه بتوانید سبک مینیمال را در فضای مدنظر خود پیاده‌سازی کنید، در قدم اول باید عناصر این سبک دکوراسیون را بشناسید.

 • استفاده از وسایلی با طرح ساده

در این طراحی دکوراسیون تنها از عناصر اصلی استفاده می‌کنند. بنابراین تمام اجزای دکوراسیون طرح ساده‌ای دارند و حس آرامش را به مخاطب منتقل می‌کنند. از جزئیات کمی استفاده می‌شود و همین جزئیات کم با محیط سازگار هستند. منظور از جزئیات می‌تواند وجود یک گلدان روی میزناهارخوری باشد.

 • خطوط صاف

در سبک مینیمال مبلمان دارای خطوط صاف هستند و به‌ هیچ‌ عنوان طرح‌های گوناگونی در آنها پیدا نمی‌کنید. تمامی تمرکز روی سادگی شکل و فرم وسایل است.

 • استفاده از رنگ‌های ساده

رنگ‌های سفید، بژ و خاکستری نمونه‌ای از رنگ‌های مورداستفاده در این طراحی دکوراسیون هستند.

 • داشتن بافت ساده

شما می‌توانید از پارچه خال‌خالی و بالشت راه‌راه برای دکوراسیون اتاق‌خواب استفاده کنید که در عین سادگی جلوه‌ای زیبا به فضا می‌بخشد. استفاده از پارچه‌های خز به زیبایی فضا می‌افزاید.

کاغذ دیواری ساده

منظور از تکسچر کاغذ دیواری مجموعه‌ای از تصاویر هستند که برای ساختن بافت‌های مختلف به‌کار می‌روند. بنابراین پیام و احساسات متنوعی را بازتاب می‌کنند. در سبک طراحی مینیمال تکسچر کاغذدیواری باید به ساده‌ترین شکل ممکن باشد. چرا که این سبک در نهایت باید احساس آرامش و راحتی را به مخاطب القا کند.

اکسسوری

سبک مینیمال دارای اکسسوری‌های خاص خود است. اکسسوری‌ها را جابه‌جا کنید و طرح‌های مختلفی به خانه بدهید. یکی از این اکسسوری‌ها استفاده از گلدان‌های بزرگ و سبزرنگ است.

خطوط صاف در سبک مینیمال

آیا سبک دکوراسیون مینیمال برای شما مناسب است؟

به کمک این طراحی می‌توان با کمترین وسیله، سبک دلخواه و جذابی را پیاده‌سازی کرد. قبل از دکور کرد فضا بهتر است به چند سؤال زیر پاسخ دهید تا بتوانید تشخیص دهید چه نوع سبکی را می‌پسندید:

 • به چند عدد مبل نیاز دارید؟
 • آیا به آویزان کردن تابلو به دیوار نیازی هست؟
 • روی تمام دیوارها تابلو نصب می‌کنید؟
 • به چند عدد قفسه نیاز دارید؟
 • به چه طرح‌هایی علاقه دارید؟ ساده و یا شلوغ؟
 • به تزئینات پیچیده یا کم علاقه دارید؟

این‌ها سؤالاتی اساسی هستند که قبل از هر طراحی باید از خود بپرسید. به این ترتیب متوجه می‌شوید آیا واقعا به سبک دکوراسیون مینیمال علاقه دارید یا خیر.

طراح مینیمال برای فضاهای مختلف خانه

در ادامه چند ایده برای دکوراسیون بخش‌های مختلف خانه به سبک مینیمال را بررسی می‌کنیم.

 • اتاق‌خواب

به کمک وسایلی که دارای خطوط صاف‌وساده هستند اتاق را تزیین کنید؛ اما این بدین معنی نیست که فضا را خالی از هرگونه احساس کنید.

 • اتاق نشیمن

اتاق نشیمن باید خالی از وسایل و مبلمان اضافی باشد. نیازی به استفاده از چندین قاب عکس و پرده‌هایی با طرح‌های شلوغ ندارید. با ساده‌سازی فضا اتاق را به جایی راحت و پر از آرامش تبدیل کنید. از فضای بین مبل و پرده هیچ استفاده‌ای نکنید.

 • آشپزخانه

برای اینکه فضای آشپزخانه تمیز و زیبا به نظر برسد از پالت‌های رنگی ساده مانند سیاه‌ و سفید استفاده کنید و در طراحی کابینت‌ها از طرح‌های ساده استفاده شود.

سخن نهایی

برای طراحی دکوراسیون مینیمال از رنگ‌ها و شکل‌های متنوع استفاده کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید. در این نوشته ویژگی‌های سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی را شرح دادیم. به کمک این مطالب می‌توانید سبک دکوراسیون مینیمال را اجرا کرده و تکسچر کاغذدیواری مدنظرتان را راحت‌تر انتخاب کنید.

نظر بگذارید.