ایده هایی خلاق برای نورپردازی و دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی

فهرست مطالب

نور یک عنصر محوری در طراحی داخلی است که می تواند حال و هوا، عملکرد و زیبایی یک فضا را شکل دهد. ترکیب منابع و تکنیک های مختلف نور می تواند محیط های پویا و جذابی ایجاد کند. نور محیطی با روشن کردن یکنواخت اتاق، لحن کلی را تنظیم می کند، در حالی که نور کاری بر روی مناطق خاصی مانند خواندن گوشه ها یا فضاهای کاری تمرکز می کند و عملکرد را تضمین می کند. نورپردازی تاکیدی توجه را به ویژگی‌های معماری، آثار هنری یا دکور جلب می‌کند و لایه‌هایی از جذابیت بصری را اضافه می‌کند. ترکیب دقیق این نوع نورپردازی، انعطاف پذیری را فراهم می کند و تنظیمات را برای مناسبت ها و حالات مختلف ممکن می سازد. علاوه بر این، انتخاب وسایلی مانند لوستر، چراغ های آویز، دیوارکوب و لامپ های کف، رنگ تزئینی را اضافه می کند که طرح کلی طراحی را تکمیل می کند. طراحی نورپردازی متفکرانه نه تنها جذابیت بصری یک فضا را افزایش می‌دهد، بلکه به عملکرد و محیط آن کمک می‌کند و در یک فضای داخلی هماهنگ و متعادل به اوج می‌رسد.

نورپردازی به اندازه سایر عناصر در طراحی و ایده دکوراسیون داخلی مهم است. نور خوب فضا را دگرگون می کند و تغییرات خاصی را در فضا به وجود می آورد. طراحان با کمک نور و سایه انواع لوازم روشنایی سعی در زیبای سازی فضاها و رعایت اصول نورپردازی دارند. طراحان تلاش می کنند تا با استفاده از ابزارها و پیاده سازی روش های نوین حس پویایی به هر فضا ببخشند و جوی خوبی را ایجاد کنند.

نور پردازی نقش مهمی را در زیبایی فضا، تنظیم نور و آرامش بخشیدن به فضا ایفا می کند. اما چگونگی طراحی و محلی که از آن استفاده می شود، بسیار حائز اهمیت می باشد. با تلفیق هنر و طراحی دکوراسیون داخلی به همراه نورپردازی به هر فضایی می توان روح و تازگی بخشید.

اهمیت نور پردازی در سالن پذیرایی

همه ما برای ایجاد تغییرات در اتاق پذیرایی اول از رنگ دیوارها یا تغییر آنها با ایده کاغذ دیواری مدرن شروع می کنیم. سپس به سراغ تغییر سبک مبلمان یا چیدمان آن ها می رویم. اما در نهایت به طور کامل از تغییرات راضی نیستیم. این موضوع همیشه یک چالش اساسی است و راه حل آن، تغییر اساسی در نورپردازی اتاق می باشد.

ما اغلب اهمیت نور و وسایل روشنایی را در طراحی دکوراسیون نادیده می گیریم. در نتیجه برای تعادل روشنایی به نصب یک لامپ یا لوستر در یک اتاق اکتفا می کنیم. همین امر باعث می شود تا به چیزی که برای ایجاد یک محیط عالی نیاز داریم نرسیم. برای مثال سالن پذیرایی مهم ترین قسمت های خانه می باشند؛ چرا که در این فضا مهمان و افراد یک خانه دور هم جمع می شوند. در واقع دکوراسیون سالن پذیرایی و زیبایی آن نشانه بارز سلیقه و شخصیت افراد خانه است. به همین خاطر برای تغییر دکوراسیون داخلی اول از این اتاق شروع می کنیم اما اغلب به نورپردازی این فضا توجه کافی نمی کنیم. ما در مجموعه هنر و تجارت آسام در این مقاله می خواهیم از ایده های خلاق برای نورپردازی سالن پذیرایی برایتان بگوییم.

وسایل نور پردازی و محل استفاده آن ها را بشناسید

مهارت یک طراح ترکیب هنرمندانه نورهای پایین، نورهای بالا، چراغ های دیواری، چراغ های کف، چراغ های مخفی، چراغ های ویژه، نورپردازی معماری یکپارچه، آویزها و لامپ ها برای افزودن جذابیت و عمق زیاد به هر اتاق است. در واقع دانستن اینکه به چه اندازه، چه تعداد از این سبک نورها استفاده کنید، اولین قدم برای تغییر دکوراسیون داخلی با کمک نورپردازی است

استفاده از آباژور یک انتخاب چند منظوره است

آباژور بعد از لوستر یکی از محبوب ترین وسایل روشنایی در نورپردازی و ایده دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی است. دو نوع آباژور استاده و رومیزی هر یک در موقعیت درست می توانند اثری از ذوق و سلیقه را به نمایش بگذارند. علاوه بر انعکاس زیبایی می توانید از یک آباژور برای قسمت های گوشه اتاق که نور کمتری استفاده کنید. اینکار علاوه بر تامین نور محیط، نوعی تغییر دکوراسیون داخلی نیز محسوب می شود. اگر سبک کلی اتاق پذیرایی شما مدرن است علاوه بر انتخاب یک کاغذ دیواری مدرن، طرح و رنگ آباژور را نیز متناسب با آن سبک انتخاب کنید.

نقش آباژور در دکوراسیون داخلی

ترکیب نور طبیعی و نور مصنوعی بهترین نتایج را دارد

نور روز یک عامل حیاتی برای همه طراحا در طراحی نورپردازی است. طراحان داخلی در قدم اول نور و نحوه ورود نور روز به هر فضایی را که روی آن کار کنند، بررسی می کنند و سپس بر اساس آن وسایل روشنایی را انتخاب می کنند. به طور مثال در سالن پذیرایی با پنجره های بزرگ که نور زیادی را از محیط تامین می کند، از نور مصنوعی برای ایجاد تعادل و تامین نور در غروب و شب استفاده می کنیم. بر عکس اگر سالن پذیرایی از نور طبیعی کمی برخوردار است، اینجا باید باکمک روش های نورپردازی و با استفاده از چراغ های سقفی، چراغ دکوراتیو، لوستر و سایر وسایل منتاسب با اندازه فضا، نور محیط را تامین و در کنار آن زیبایی فضا را دوچندان کنیم.

از وسایل روشنایی برای برحسته کردن قسمت های خاص استفاده کنید

اگر بدانید با کمک لامپ های تزیینی کوچکی که زیر یک تابلو نقاشی یا اثر هنری به کار می رود چه تغییر اساسی در فضا ایجاد می شود، شگفت زده می شوید. روشن کردن نقاط تیره در قفسه بندی، اضافه کردن درخشندگی به یک نقطه کاری یا برجسته کردن آثار هنری یکی از ایده های جالب نورپردازی می باشد.

برای اینکار قسمت های خاصی از اتاق را که وسایل عتقیه یا یک تابلوی نقاشی و اثر هنری دارید انتخاب کنید. سپس با قرادادن لامپ هایی که نور ملایم دارند در زیر آن ها، بالای آن یا دوطرف برجستگی خاصی به آن نقطه از اتاق پذیرایی خود بدهید.

نورپردازی سالن پذیرایی

تلفیق آینه و نور ایده ای فوق العاده برای دکوراسیون داخلی می باشد

در طراحی و ایده دکوراسیون داخلی، با قرار دادن چندین آینه قدی می توانید چشم را گول بزنید و فضا را بزرگ تر نشان دهید. مرحله دوم قرار دادن منبع نور در بالای این آینه ها است. لوستر و یا چراغ های آویز را در ارتفاعی نصب کنید که تصویر و بازتاب آن در آینه قابل مشاهده باشد. با این کار سبک متفاوتی از نور پردازی را مشاهده خواهید کرد.

به اصول لایه های مختلف نورپردازی را توجه کنید

برای رسیدن به یک نورپردازی مناسب باید ترکیبی از منبع های نور مختلف را در دکوراسیون به کار برد. انواع لوسترها و نورهای مخفی در سقف و دیوارها نقش مهمی درنورپردازی اتاق پذیرایی ایفا می کنند. برای رسیدن به لایه های مختلف نورپردازی منبع های اصلی و کانونی نور مانند لوسترها را با منبع های نقطه ای نور یعنی چراغ های هالوژن و لامپ های ال ای دی ترکیب کرد و به یک نورپردازی جامع و کاربردی برسید.

وسایل روشنایی را با توجه به اندازه محیط و رنگ وسایل انتخاب کنید

برای اتاقی که کوچک است اصلا نیازی به پیاده کردن یک سیستم نورپردازی پیچیده نیست. خوشبختانه فضاهای کوچک حتی نیازی به تعداد زیادی لامپ و وسایل روشنایی ندارند. در فضاهای کوچک و البته تاریک سعی کنید تنها از لامپ های دکوراتیو و لوستر استفاده کنید. لوستر در همه فضاها کاربرد دارد اما در اتاق های کوچک به دلیل اینکه فضایی را در محیط اشغال نمی کند و در سقف نصب می شود، انتخابی هوشمندانه است. همچنین می توانید رنگ لامپ ها را با دکوراسیون اتاق مثل رنگ دیوارها یا مبلمان هماهنگ کنید.

نورپردازی اتاق پذیرایی

سخن پایانی

امروزه ایده های زیادی برای یک تغییر اساسی در دکوراسیون داخلی با کمک نورپردازی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید. چند نمونه ایده ها را در متن توضیح دادیم اما ایده های بسیاری مانند استفاده از سقف کاذب، قاب هالوژن، نوارهای خطی و غیره وجود دارند که می توانید با به کاربردن آنها سالن پذیرایی خود را شیک و به روز کنید.