روش آسان نصب پارچه دیواری

نویسنده: |به‌روز‌رسانی: دی ۱۶ام, ۱۴۰۱|تعداد مشاهده: ۳۸۱|

نصب پارچه دیواری که به عنوان پارچه دیواری یا دیوارپوش پارچه ای نیز شناخته می شود، فرآیندی خلاقانه است که به فضاهای داخلی شما بافت، گرما و شخصیت می بخشد. قبل از شروع، مهم است که سطح دیوار را با اطمینان از تمیز، صاف و عاری از عیوب آماده کنید. پارچه دیواری در طرح‌ها و الگوهای مختلفی وجود دارد، بنابراین ابعاد دیوار را اندازه بگیرید و پارچه را بر اساس آن برش دهید و مقداری اضافی برای تنظیمات باقی بگذارید. چسب را روی دیوار یا مستقیماً به پشت پارچه بزنید، پارچه را با احتیاط از بالا شروع کنید و آن را به سمت پایین صاف کنید تا حباب یا چین و چروک ایجاد نشود. از یک برس کاغذ دیواری یا ابزاری مشابه استفاده کنید تا پارچه را به آرامی روی دیوار فشار دهید. پارچه های اضافی را در امتداد لبه ها کوتاه کنید تا یک روکش تمیز داشته باشید. بسته به پارچه و چسب استفاده شده، برخی از منسوجات را نیز می توان جدا کرد و در صورت لزوم تغییر مکان داد. نتیجه ترکیبی هماهنگ از زیبایی شناسی و تجربه لمسی است که دیوارهای شما را به یک اثر هنری شخصی تبدیل می کند.آیا تاکنون به نصب پارچه روی دیوار فکر کرده اید؟ مدت ها قبل از اختراع ماشین های چاپ و کاغذ دیواری، پارچه به طور سنتی برای خط کشی دیوارها استفاده می شد.

استفاده از پارچه برای پوشاندن دیوار، هم یک عمل تزئینی و هم کاربردی را ایفا می کرد و به عنوان نوعی عایق بکار گرفته می شد. استفاده از پارچه اغلب به عنوان نقطه شروع برای تجسم طراحی داخلی کلی یک فضا عمل می کرد. بنابراین، استفاده به عنوان عایق و کاربرد آن از لحاظ زیبایی، دو دلیل اصلی هستند که امروزه مردم برای پوشاندن دیوارها با پارچه انتخاب می کنند.

مزایای پارچه دیواری چیست؟

عایق یکی از مزایای نصب پارچه بر روی دیوار است، اما ظاهر آن نباید سنگین باشد. در واقع، یک پارچه مناسب، در تابستان گرما را از بین می برد و در زمستان گرما را در داخل نگه می دارد. همچنین عمق و بافت خاصی که در پارچه وجود دارد، بعضا در کاغذ دیواری دیده نمی شود.

از دیگر مزایای نصب پارچه روی دیوار این است که اکثر عیوب سازه ای سطح دیوار را می پوشاند، آکوستیک را بهبود می بخشد و می توانید آن را بر روی انواع سطوح از جمله کاغذ دیواری، صفحات چوبی و آجری نصب کنید.

از پارچه دیواری می توان برای افزودن عمق به طراحی اتاق استفاده کرد. با برجسته شدن اهمیت لایه بندی رنگ، الگو، آثار هنری و مبلمان، بسیاری از طراحان داخلی در مورد نصب پارچه مصمم می شوند. می توان گفت که پوشاندن دیوار با پارچه ریشه در سنت دارد، اما این هنر امروزی برای فضاهای داخلی تاریخی و معاصر بسیار زنده است و موجب می شود که دیوارها نیز زنده و جاری به نظر برسند.

به علاوه، استفاده از پارچه فراتر از محدودیت های تزئینی به آرامش فضای داخلی کمک می کند. از این روش به ویژه در رستوران های شلوغ استفاده می شود تا آکوستیک محیط بهبود پیدا کند. همچنین، این روش به کاهش سر و صدا در اتاق های بزرگ مانند اتاق غذاخوری کمک می کند و برخلاف کاغذ دیواری، می تواند روی فوم آکوستیک در اتاق سینما کشیده شود.

حتی پیشنهاد می شود که تمامی دیوارهای اتاق خواب دارای پارچه باشند زیرا علاوه بر فضای آرامش بخشی که ایجاد می شود، صدا را ضعیف می‌کند و به شما احساس راحتی میدهد.

نحوه انتخاب طرح پارچه دیواری

وقتی نوبت به انتخاب پارچه می رسد، به این فکر کنید که می خواهید چه فضایی را تداعی کنید. یک پارچه ساده می‌تواند به اتاق احساس آرامش و صمیمیت بدهد، در حالی که یک الگوی تزئینی به ایجاد علاقه و تأثیر بر اتاق تمرکز می‌کند.

همچنین، نوع قرار گرفتن دیوارها در بازتاب نور تاثیر دارد که می تواند در انتخاب طرح پارچه موثر باشد.

در عین حال، باید بودجه خود را در نظر بگیرید. یک روش ارزان‌ تر برای پوشاندن دیوار با پارچه، استفاده از جلد شومیز است –این گزینه به ویژه برای مناطق پرترافیک توصیه می شود، زیرا خطر کشیدگی و پارگی را کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که امکان پوشش مجدد یک اتاق دارای پوشش قبلی نیز وجود دارد. اما برای این کار به یک تیم از افراد متخصص نیاز هست.

نحوه نصب پارچه دیواری

در روش سنتی نصب پارچه دیواری، یک قاب در اطراف محیط دیوارها از جمله قرنیز، پنجره ها، درها و پشت هر گونه اتصالات الکتریکی ساخته می شود. سپس دیوارها با یک بالشتک پوشانده می شوند که حس نرمی را ایجاد می کند و دیوارها را از نظر بصری صاف نگه می دارد و آکوستیک را بهبود می بخشد. پارچه انتخاب شده برش خورده و به هم دوخته می شود تا یک تکه یکنواخت ایجاد شود. اینجاست که پارچه‌های دارای طرح‌ یا راه ‌راه با دقت تطبیق و دوخته می‌شوند تا تأثیر بصری ایجاد کنند. سپس در سراسر دیوارهای دارای بالشتک، کشیده شده و به لبه های قاب منگنه می شود.

هنگام آویزان کردن آثار هنری یا آینه ها بر روی دیوارهای پوشیده از پارچه، می توانید یک ریل آویز هنری را در لبه دیوار بسازید. این کار به شما امکان می‌ دهد تا بدون سوراخ کردن پارچه، اقلام هنری دلخواه خود را آویزان کنید. اگر از یک تیم حرفه ای برای نصب استفاده کنید، ریل آویز قابل مشاهده نبوده و چشم انداز دیوار را خراب نمی کند.

کلام آخر

چنانچه می خواهید به طرز فوق العاده ای از ترکیب هنر، ظرافت و کاربردپذیری در پوشش دیوارهای منزل یا محیط فعالیت خود استفاده کنید، پارچه دیواری گزینه بی چون و چرای شما خواهد بود. صرف نظر از انواع خاص پارچه همچون پارچه دیواری مخمل که می توانید برای این منظور استفاده کنید، آرامشی که به فضای داخلی خود هدیه می دهید، بسیار با ارزش است. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد انتخاب طرح پارچه و نصب آن، می توانید از کارشناسان ما در شرکت آسام آرت بهره مند شوید. منتظر تماس شما هستیم.

نظر بگذارید.