چند نکته درباره نصب کاغذ دیواری

نویسنده: |به‌روز‌رسانی: دی ۵ام, ۱۴۰۱|تعداد مشاهده: ۳۰۳|

نصب کاغذ دیواری یک فرآیند خلاقانه و متحول کننده است که می تواند جان تازه ای به هر فضایی بدهد. برای شروع، اطمینان حاصل کنید که دیوارها تمیز، صاف و عاری از هرگونه زباله یا نقص هستند. ابعاد دیوار را اندازه بگیرید و کاغذ دیواری را بر اساس آن برش دهید و چند اینچ اضافی در بالا و پایین برای تنظیمات باقی بگذارید. چسب کاغذ دیواری را طبق دستور سازنده آماده کنید و با استفاده از غلتک آن را به طور یکنواخت به پشت کاغذ دیواری بمالید. کاغذ دیواری را با احتیاط روی دیوار قرار دهید، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید و حباب یا چین و چروک را با یک برس کاغذ دیواری یا یک اسفنج مرطوب صاف کنید. کاغذ اضافی را در بالا و پایین با استفاده از یک چاقوی تیز و یک لبه مستقیم به عنوان راهنما کوتاه کنید. وقت خود را صرف کنید تا الگوها را به درستی تراز کنید و از ظاهری یکپارچه اطمینان حاصل کنید. هنگامی که کاغذ دیواری در جای خود قرار گرفت، اجازه دهید قبل از لذت بردن از دگرگونی زیبایی که در فضای شما ایجاد می کند، کاملا خشک شود.

استفاده از کاغذ دیواری یکی از روش‌های نوسازی دیوارها است که می توان از آن برای انواع طرح ها و سبک‌های متفاوت در طراحی دکوراسیون استفاده کرد. به همین دلیل به راحتی می توانید کاغذ دیواری مناسب برای منزل یا اداره و یا و فروشگاه‌ خود را در انواع سبک‌های سنتی تا مینیمال و مدرن در بازار پیدا کنید. اگر طرح کاغذ دیواری برای شما مهم است، قطعا طرحی متناسب با سلیقه‌تان خواهید یافت و اگر قیمت کاغذ دیواری برای شما در اولویت قرار دارد، مطمئن باشید که قیمت‌های موجود در بازار با انواع بودجه‌ها قابل تطابق هستند.
البته قبل از انتخاب و خرید کاغذ دیواری لازم است ابعاد و اندازه های فضای مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید. بهتر است برای این کار از افراد متخصص به منظور اندازه گیری و نصب دقیق آن کمک بگیرید تا نتیجه‌ی نهایی کار مورد رضایت شما باشد. روش دیگر برای کسب نتیجه‌ی دلخواه از نصب کاغذ دیواری استفاده از جنس‌های با کیفیت مانند تولیدات ترک و اروپایی است که هم موجب راحتی فرایند نصب می‌شود و هم برای سال‌های طولانی ماندگار خواهد بود.
در این مقاله قصد داریم چند نکته‌ی کاربردی درباره نصب کاغذ دیواری را به شما ارائه دهیم تا در صورت تمایل به نصب آن در فضای مورد نظر خود بتوانید شخصا به این کار اقدام کرده و هزینه‌ی نهایی کار را کاهش دهید. هم‌چنین در صورت کمک گرفتن از افراد متخصص و مجرب برای این کار می‌توانید بر کیفیت اجرای کار و رعایت موارد اصولی نظارت داشته باشید.

نکات نصب کاغذ دیواری

نکات نصب کاغذ دیواری

  1. آماده سازی اولیه

اولین نکته‌ای که باید برای نصب کاغذ دیواری در نظر بگیرید، آماده سازی سطح مورد نظر برای نصب است. پیش از اقدام برای چسباندن کاغذ دیواری، باید سطح دیوار را برای از بین بردن آلودگی‌ها و گرد و غبار تمیز کنید. در صورت نیاز می‌توانید از سمباده نیز برای صاف کردن ناهمواری‌های احتمالی استفاده کرده و در نهایت پس از خشک شدن سطح مورد نظر، آن را با چسب زیرسازی نمایید.
برای نصب انواع کاغذ دیواری بر روی دیواری که تازه رنگ یا گچ کاری شده است، حداقل به مدت یک هفته صبر کنید. در صورت وجود رنگ روغنی یا رنگ نیمه براق بر روی دیوار، لازم است در ابتدا سطح رنگ را با استفاده از یک سمباده زبر کنید تا حالت صاف و براق آن از بین برود.

  1. نحوه برش قبل از نصب کاغذ دیواری

یکی از نکات مهم در نصب کاغذ دیواری برش آن است. برای این کار باید طول کاغذ دیواری را مطابق با طول دیوار برش دهید. برای برش به صورت دقیق از یک سطح صاف استفاده کرده و علامت‌گذاری را فراموش نکنید. دقت بیشتر در انجام این‌کار از بروز اشتباه در اندازه‌گیری و هدر رفتن کاغذها جلوگیری می‌کند.

نصب صحیح کاغذ دیواری

نصب صحیح کاغذ دیواری

  1. چسب زدن هنگام نصب کاغذ دیواری

چسب زدن کاغذ دیواری به صورت صحیح اهمیت زیادی دارد. یکی از روش ها به اینگونه است که کاغذ دیواری‌های برش داده شده را برگردانده و پشت آن را با قلم مناسب مانند قلم موی سقفی مخصوص رنگ‌آمیزی چسب بزنید. چسب زدن را از وسط سطحی که برش داده اید، شروع کرده و در جهت کناره‌ها حرکت کنید. ولی کناره‌ها را به صورت کامل به چسب آغشته نکنید تا چسب اضافی از درزها خارج نشود. در نهایت کاغذها را بلند کرده و از قسمت بالا شروع به چسبیدن کنید. برای جلوگیری از چروک شدن برش‌ها در زمان چسباندن از یک غلطک کوچک استفاده کرده و آن را محکم روی لبه کاغذ دیواری بکشید.
برای پوشاندن بخش‌های دارای برآمدگی در دیوار مانند ستون‌ها و شلف‌ها باید طول کاغذ دیواری را یک یا چند سانتی متر بیشتر برش بزنید. برای بخش‌هایی مانند جای پریز و کلید نیز پس از پوشاندن کل سطح با کاغذ دیواری، فضای مورد نظر را برش بزنید تا به صورت کامل از زیر کاغذ دیواری خارج شود. برای نصب کاغذ دیواری در کنار لوله های گاز و آب نیز باید ابتدا کاغذ دیواری را به صورت کامل بچسبانید و سپس اطراف آن را برش بزنید.
در صورت ایجاد حباب می‌توانید با کمک یک کاتر بر روی حباب یک برش ضربدری زده و سپس قسمت برش زده را به آرامی برگردانید. سپس با یک قلم موی ظریف سطح زیر آن را به مقدار بسیار کمی چسب آغشته کرده و کاغذ را به آهستگی در سر جای خود بچسبانید.

اصول نصب کاغذ دیواری

اصول نصب کاغذ دیواری

در نهایت لازم است به این نکته توجه کنید که نصب کاغذ دیواری برای کسب نتیجه‌ی رضایت‌بخش به حوصله و دقت زیاد و صرف زمان کافی نیاز دارد. به علاوه هر چه تجربه‌ی بیشتری داشته باشید، بهتر از عهده‌ی انجام آن برخواهید آمد و در زمان مواجهه با مشکلات احتمالی پس از نصب، به راحتی می‌توانید به رفع ایرادها اقدام نمایید. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که هر چه کیفیت کاغذ دیواری شما بهتر باشد، نصب آن هم راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. امیدواریم این نکات ساده در هنگام استفاده از کاغذ دیواری برای منزل یا محل کار شما مفید باشد.

نظر بگذارید.